دانشگاه آزاد نیز مانند بسیاری از مراکز آموزش عالی دیگر، برای ارائه خدمات آموزشی مجازی، سهولت دسترسی دانشجویان و برقراری ارتباط بین اساتید و محصلان به صورت آنلاین، سامانه‌های گوناگونی تحت عنوان آموزشیار، وادانا و دان (دانان) راه‌اندازی کرده است. کلاس‌های مجازی دانشجویان دانشگاه آزاد از طریق یکی از سامانه‌های دان یا وادانا برگزار می‌شوند.

در سامانه وادانا vadana ، این امکان برای همه دانشجویان دانشگاه آزاد فراهم شده است تا بتوانند در هر زمان و مکانی ، آموزش های مربوط به رشته تحصیلی خود را بصورت آنلاین و مجازی دریافت کنند.

دانشگاه آزاد با تعداد بالای دانشجویان و واحد های آموزشی پراکنده در سراسر کشور و شهرهای مختلف ، به منظور سهولت امور آموزشی و دانشجویی ، معمولا زیر ساخت ها و سامانه های الکترونیکی خود را دائما بروزرسانی کرده و بهبود می بخشد . یکپارچه سازی آموزش های غیر حضوری و مجازی سال تحصیلی 99 - 1400 یکی از چالش هایی است که دانشگاه آزاد با آن رو به رو می باشد .

نیمسال دوم سال تحصیلی گذشته دانشگاه آزاد نیز به صورت غیر حضوری و مجازی از طریق سامانه " LMS " دانشگاه آزاد برگزار شد . حال این دانشگاه با بهبود زیر ساخت های این سامانه و یکپارچه سازی هر چه بیشتر آموزش ها و امکانات سامانه وادانا را جایگزین این سامانه کرده است .

انا آموزش مجازی به نشانی اینترنتی vadamap.iauec.ac.ir مراجعه نمایند. دانشجویان برای ورود به سامانه وادانا باید دارای نام کاربری و رمز عبور باشند.

نکته مهم برای ورود به سامانه وادانا آموزش مجازی دانشگاه آزاد آن است، که دانشجویان به منظور استفاده از خدمات و شرکت در کلاس های درسی خود در این سامانه، باید انتخاب واحد خود را انجام داده باشند. بدین منظور لازم است دانشجویان به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه نمایند و پس از پرداخت شهریه، فرآیند انتخاب واحد خود را انجام دهند و پس از آن وارد سامانه وادنا شوند.

برای ورود به سامانه ابتدا لازم است به سایت وادانا آموزشی مجازی دانشگاه آزاد به نشانی vadamap.iauec.ac.ir مراجعه نمایید ، از روی نقشه استان مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

پس از کلیک بر روی استان مورد نظر، پنجره ای باز می شود که می توانید بر روی واحد دانشگاهی مربوطه کلیک نمایید:

نام کاربری و رمز عبور خود را در قسمت مربوطه وارد کنید.

در گام بعدی از قسمت “درس های من” بر روی لینک اتصال به کلاس درسی مورد نظر خود کلیک نمایید. نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سایت وادانا آموزش مجازی دانشگاه آزاد می تواند یکی از موارد زیر باشد.

نام کاربری : شماره دانشجویی / رمز عبور : کد ملی

نام کاربری : کد ملی / رمز عبور : کد ملی

نام کاربری : کد ملی / رمز عبور : شماره موبایل

در این مرحله لازم است بر روی آیکون مربوط به نرم افزار کلاس آنلاین کلیک نمایید.

برای تغییر رمز عبور سامانه وادانا اینجا کلیک کنید.

نکاتی که در رابطه با سایت وادانا باید دقت شود :

حتما در موقع تایپ نام کاربری و کلمه عبور صفحه کلید در حالت لاتین قرار داده شود.

دانشجویان ورودی 99 حتما باید شماره دانشجویی 14 رقمی خود را وارد نمایند . نه شماره موقت 9 رقمی .

دانشجویانی که از گوشی برای ورود به کلاس ها استفاده می کنند در صورتی که موفق به ورود نشدند. تمام پنجره های مرورگر خود را بسته و هیستروی مرورگر رو به طور کامل پاک کنند و سپس مجدد تلاش نمایند.

دانشجویانی که از موبایل برای شرکت در کلاس استفاده می کنند در صورتی که تمام جزییات مربوط به صفحه کلاس خود را نمی بینند از بخش تنظیمات مرورگر خود گزینه Request Desktop site را انتخاب نمایند.