پذیرش دانشجو بدون مدرک کارشناسی برای همه موضوعی آشنا است و این روزها توسط طیف گسترده ای از داوطلبان ورود به دانشگاه در کشور انجام می شود ؛ زیرا بسیاری از افراد آمادگی ندارند که استرس شرکت در کنکور را تجربه کنند و بنابراین ترجیح می دهند در رشته های بدون کنکور در دانشگاه ها پذیرفته شوند. اما نگرانی بسیاری از دانشجویان این است که آیا ورود به دوره کارشناسی ارشد بدون کنکور امکان پذیر است؟ در ادامه به کارشناسی ارشد بدون کنکور پیام نور میپردازیم.

اول از همه باید گفت که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون امکان پذیر است و تنها راه اخذ مدرک کارشناسی ارشد شرکت در کنکور سراسری است. با استفاده از شرایط ، ورود به این دوره در دانشگاه های دولتی ، رایگان ، پیام نور ، غیر انتفاعی و دانشگاه های کاربردی بدون شرکت در کنکور امکان پذیر است. یکی از اصلی ترین شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکور ، داشتن استعداد درخشان است.

یکی از دانشگاه ها که سالانه دانشجویان را با مدرک کارشناسی بدون کنکور پذیرش میکند دانشگاه پیام نور است که به آن پذیرش کارشناسی ارشد پیام نور فراگیر مینامند.

یکی از راه های ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد، شرکت در آزمون فراگیر دانشگاه پیام نور در این مقطع تحصیلی می باشد. پذیرش متقاضیان در دانشگاه های پیام نور برای این مقطع، بر اساس کسب نمره حدنصاب در این آزمون ورودی آن می باشد.

در واقع سوالات طرح شده در آزمون فراگیر، از دروس ترم اول مقطع کارشناسی ارشد می باشد. به داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور ثبت نام کرده اند عنوان دانش پذیر اطلاق می گردد و با پذیرفته شدن در آزمون و بعد از احراز شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور 1400، از دانش پذیری به دانشجویی تغییر وضعیت داده و برای ادامه تحصیل به مرکز پذیرفته شده معرفی می شوند. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در هر دانشگاهی باید از شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور برخودار باشید. به همین دلیل برای پذیرش ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور داشتن شرایط زیر الزامی می باشد.

  • دارا بودن مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات
  • اخذ مدرک فارغ التحصیلی دانشجویانی که سال آخر مقطع کارشناسی تا تاریخ 30 بهمن ماه 1400
  • عدم دارا بودن در وضعیت نظام وظیفه برای متقاضیان آقا

نکته 1: متقاضیان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور صرفا امکان شرکت در یک کد رشته امتحانی را دارند.

نکته 2: طلابی که دارای مدرک حوزوی سطح 2 هستند، فقط مجاز به ثبت نام در یکی از رشته های علوم انسانی می باشند.

مدارک و شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد پیام نور

علاقمندان به تحصيل در دوره های فراگير در صورت داشتن شرايط زير، می توانند به عنوان داوطلب مقطع كارشناسی ارشد ناپيوسته در يـک كـد رشـته امتحانی ثبت نام و حداكثر در كدرشته محل از دوره های كارشناسی ارشد ناپيوسته دانشگاه پيام نور متقاضی ادامه تحصيل شوند در ادامه مقاله شرایط عمومی مدارک لازم برای ثبت نام مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های پیام نور ارائه داده شده است:

شرایط عمومی داوطلبان

  • اعتقاد به دین اسلام یا یکی ار ادیان شناخته شده
  • نداشتن عناد با نظام جمهوری اسلامی ايران
  • عدم احراز فساد اخلاقی
  • برخورداری از توانايی جسمی متناسب با رشته انتخابی

مدارک ثبت نام کارشناسی ارشد پیام نور

دارندگان مدارک كارشناسی پيوسته و يا ناپيوسته رسمی و بالاتر مورد تاييد و يا دانشجويان سال آخر دوره كارشناسی (به شرط فارغ التحصـيلی) می توانند بدون توجه به نوع رشته تحصيلی كارشناسی خود در يک رشته گرايش از رشته هـای امتحـانی (بـه جـز رشـته هـای مهندسی معماری و طراحی شهری) ثبت نام نمايند.

ادامه تحصيل افرادی كه دارای مدارک استخدامی، داخلی و يا با عنوان «معادل» می باشند، منوط به تاييد دفتر آموزش عالی غيردولتی وزارت علوم، تحقيقات و فناوری می باشد و صرفا تاييديه تحصيلی و يا قبولی در آزمون جامع دارندگان مدرک معادل، مجوز ثبت نام در دانشگاه نمی باشد.

دارندگان مدرک معادل کارشناسی، که طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی جزء مشمولین مجاز به ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور قرار گیرند.

طلاب و فضلای حوزه علميه كه بر اساس مدارک صـادر شـده مركز مـديريت حوزه های علميه قم، اصفهان و يا خراسان رضوی دوره سطح دو را با موفقيت گذرانده اند، همانند دارندگان مدارک كارشناسی در رشته های علوم انسانی می

توانند دراين دوره ها ثبت نام نمايند. ضمنا بر اساس مصوبه مذكور، اين متقاضيان فقط می توانند دررشته های علوم انسانی ادامه تحصيل دهند.

نکته : داوطلبانی كه رشته كارشناسی آنها با رشته كارشناسی ارشد انتخابی همنام و يا مشابه نباشد، به تشخيص گروه آموزشی مربـوط، باید در دوره دانشجويی علاوه بر واحدهای مصوب مقطع كارشناسی ارشد، حداكثر تا 12 واحد جبرانی از مقطع كارشناسی همان رشته را با موفقيت بگذرانند.

برای ثبت نام و آشنایی با رشته های کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور اطلاعات کافی کسب کنید.