خدمت مقدس سربازی برای همه مردان در سن خدمت سربازی اجباری است. با این حال ، برخی اطلاعات زیادی در مورد قوانین نظام وظیفه مانند مدت خدمت سربازی ، خرید خدمت سربازی ، حکم خدمت سربازی ، معافیت پزشکی ، معافیت از قرار وثیقه و غیره ندارند. بنابراین ، ممکن است اقدامات بی اثر انجام دهند برای هر مورد از موارد ذکر شده نه تنها تولیدی خواهند بود بلکه ممکن است از زمانی که به عنوان موضوع خدماتی معرفی می شوند منقضی شوند و در نتیجه خدمات اضافی به آنها تعلق می گیرد. برای آشنایی با اصطلاحات دوره خدمت در ادامه با ماه همراه باشید . برای دریافت مشاوره نظام وظیفه تلفنی کلیک کنید.

همانطور که قبلاً گفته شد ، آموزش ، دوره خدمت، اضافه خدمت ، معافیت سربازی ، معافیت تحصیلی و مواردی از این دست اغلب کلماتی است که مردان در هجده سالگی می شنوند ، غالباً در هر دو مورد خدمت سربازی یا معافیت ، نیاز به کسب اطلاعات جامع و دقیق در مورد هر از کدام از قوانین خدمت سربازی دارید.

دوره آموزشی

خدمت سربازی به دو دوره تقسیم می شود. مدت زمان اولین دوره نظامی از دو تا سه ماه است و دوره آموزشی نامیده می شود. در این دوره تمریناتی مانند اسلحه ، ناوبری شبانه روزی و تیراندازی با کمان آموزش داده می شود.

دوره خدمت

پس از اتمام دوره آموزش ، دوره خدمات آغاز می شود. سربازان پس از گذراندن دوره آموزش با توجه به سطح تحصیلات خود درجه نظامی می گیرند و پس از تقسیم برای انجام خدمت سربازی به شهرهای مختلف اعزام می شوند.

اضافه خدمت

اگر شخصی که به سن قانونی رسیده است باید به محل کار خود اعزام شود اما از مراجعه به سازمان اجباری اجتناب کند یا به هر دلیلی در حین خدمت مجازات شود که به مدت طولانی تر از قانون به کار خود ادامه دهد ، آن وقت را اضافه خدمت می نامند.

کسری خدمت

مسلماً برخی از داوطلبان واجد شرایط خدمت سربازی یا معاف از خدمت سربازی نیستند و ملزم به شرکت در این دوره هستند ، در صورت واجد شرایط معلولیت خدمت می توانند برای مدت زمان کمتری ثبت نام کنند. بر اساس این تفاهم نامه کسر خدمت ایثارگران، کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا، کسر خدمت فرزند، کسر خدمت نخبگان، کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز، کسر خدمت متاهلین و کسر خدمت بسیج می باشند.

معافیت سربازی

اول از همه باید گفت که معافیت ها دو نوع هستند: 1- معافیت موقت 2- معافیت دائم. افرادی از خدمت سربازی معاف هستند و در واقع بدون پایان خدمت سربازی کارت پایان خدمت دریافت می کنند که به دلیل شرایط اجتماعی ، جراحات خاص یا معلولیت های جسمی قادر به انجام خدمت سربازی نیستند.

شایان ذکر است که برخی از افراد مشمول دریافت امریه سربازی هستند اما بدلیل داشتن اطلاعات کم درمورد قوانین سربازی نمیتوانند از این فرصت ویژه استفاده کنند و پیشنهاد ما این است که حتما از مشاوره نظام وظیفه تلفنی راهنمایی لازم را دریافت کنید.

برای دریافت امریه سربازی به نکات زیر توجه کنید:

مهلت ارائه مدارک به سازمان وظیفه عمومی 6 الی 12 ماه از زمان فارغ التحصیلی خواهد بود.

داوطلبانی که موفق به دریافت امریه می شوند نیز موظف خواهند بود تا دوره آموزشی خود را در پادگان های نظامی بگذرانند.

تسویه با دانشگاه و ارسال نامه تسویه حساب از دانشگاه به سازمان نظام وظیفه عمومی الزامی است.

اولویت دریافت امریه بر اساس زمان مراجعه می باشد ضمن اینکه با توجه به محدودیت ادارات و یا سازمان های دولتی در پذیرش امریه سربازی توصیه می شود که بلافاصله پس از دریافت برگ سبز آن را به سازمان وظیفه عمومی تحویل دهید.

متقاضیان جهت دریافت امریه بهتر است به صورت حضوری به قسمت کارگزینی سازمان ها و ادارات مراجعه نمایند.

توجه داشته باشید که ممکن است برخی سازمان ها شرایط خاص خود را داشته باشند که دارا بودن این شرایط برای افراد الزامی است.

2 یا 3 ماه قبل از اعزام به خدمت باید نسبت به دریافت امریه اقدام نمود.

متقاضی نباید غیبت داشته باشد.

مدت زمانی که فرد به عنوان امریه مشغول به کار است، جزء سوابق استخدامی وی محسوب خواهد شد.

کسری خدمت بیش از 2 ماه در برخی از سازمان ها قابل قبول نیست.

امکان انصراف از امریه سربازی برای افراد وجود خواهد داشت.

ساعت کاری در امریه همانند سایر کارمندان آن سازمان می باشد.

حقوقی که برای کارمندان امریه در نظر گرفته شده است، به اندازه حقوق سربازی می باشد.

دقت داشته باشید که زمانی را برای پست دفترچه انتخاب کنید که سازمان مورد نظر شما ظرفیت خالی برای پذیرش امریه داشته باشد.

درخواست امریه به صورت همزمان از دو سازمان موجب باطل شدن هر دوی آن ها خواهد شد.

اولویت پذیرش با کسانی است که زودتر ثبت نام می کنند.

یکی از امریه ها که مورد توجه سربازان است امریه سپاه است که برای دریافت امریه سپاه باید از شرایطی برخوردار شوید.

مراحل اعزام به خدمت 

برای این که افراد مشمول دوره غیبت سربازی نشوند،، باید دفترچه خدمت خود را به موقع دریافت کنند که به شرح زیر است: مراحل اعزام به خدمت سربازی و روند رسیدگی به آن:

  • دریافت دفترچه اعزام به خدمت سربازی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس 10) و یا از طریق سامانه خدمات الکترونیکی پلیس 10 به آدرس vazife.police.ir و تکمیل آن
  • مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی با در دست داشتن مدارک مورد نیاز
  • ثبت درخواست در سامانه توسط کاربر مرکز پلیس 10 و تعیین تاریخ اعزام به خدمت
  • تحویل برگه آماده به خدمت با شماره سریال و هولوگرام بلافاصله پس از تعیین تاریخ اعزام
  • ارائه برگه معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح (این برگه با مشخص شدن نیروی به کار گیرنده، نام مرکز آموزش و آدرس محل اعزام، حداکثر ده روز قبل از تاریخ اعزام به خدمت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس 10) به مشمولان تحویل داده می شود. ارائه کارت ملی به این دفاتر به منظور دریافت برگه معرفی نامه الزامی است.)

برای دریافت مشاوره نظام وظیفه رایگان کلیک کنید.