برنامه ریزی یکی از ضروریات زندگی هر انسانی است و افراد برای سازماندهی فعالیتهای روزمره یا کار و تحصیل خود به نقشه راه یا برنامه ریزی نیاز دارند. بنابراین ، افراد برای سازماندهی فعالیتهای خود و دستیابی به موفقیت بیشتر در فعالیتهای خود برنامه ای تهیه می كنند. با ما همراه باشید در ادامه به برنامه ریزی کنکوراز بهمن ماه میپردازیم.

امور آموزشی ، از جمله دسته مشترک کنکور ، یکی از مواردی است که افراد برای رسیدن به اهداف عالیه خود باید برنامه ریزی کنند. همه داوطلبان کنکوراهمیت برنامه ریزی را درک می کنند و می دانند که برای رسیدن به هدف ، داشتن یک برنامه مناسب ضروری است. برنامه ریزی مناسب علاوه بر افزایش کارایی مطالعه ، باعث آرامش خاطر و کاهش بی توجهی می شود. برنامه ریزی به سه نوع کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت تقسیم می شود. چند نکته برای برنامه ریزی کنکور سراسری را باید حتما رعایت کنید در ادامه به ان اشاره خواهیم کرد.

برای برنامه ریزی کنکور از بهمن ماه به نکات زیر توجه کنید:

1- هدف برنامه ریزی کنکور

هدف اولین اصل تدوین برنامه درسی خوب است. به چه چیزی می خواهید تبدیل شوید یا به چه سطح تحصیلاتی خواهید رسید ، گامهایی را که باید برای رسیدن به آن درصد و سطح بردارید تعیین می کند. در عین حال ، پس از تعیین هدف با تعیین هدف ، تمام مراحل بهبود می یابند. یک فرد هدف گرا نسبت به یک فرد بی هدف شانس بیشتری در رسیدن به اهداف و موفقیت دارد.

2- برنامه ریزی برای کنکور باید استراتژی محور باشد

پس از تعیین هدف در برنامه ریزی کنکور ، ضروری است که مسیر یا نقشه راه رسیدن به هدف خود را مشخص کنید. این نقشه راه به شما می گوید که تا رسیدن به مقصد کدام مسیر متوقف می شود. یعنی اینکه هر زمان چه مقدار باید بخوانید و چه موضوعاتی را بخوانید. به عنوان مثال ، شما باید نیمی از دروس کتاب خود را تا برج 12 کامل کرده باشید ، یا خلاصه و دوره بررسی دو ماه قبل از آزمون سراسری اتفاق می افتد.

3- واقع بین باشید

یک اصل مهم در برنامه ریزی کنکور واقع گرایی آن است. برنامه ای بیش از حد کامل و متناقض با واقعیت و برای انجام این کار به یک ربات نیاز دارید ، به طوری که انسان معمولاً ارزش عملیاتی خود را از دست می دهد. البته برنامه باید براساس واقعیت های حال حاضر باشد. چقدر وقت دارید و چه منابع و کتاب هایی را می خوانید؟ روزانه چقدر می خوانید و یک فرد در روز چقدر پتانسیل دارد. چقدر می توانید پشت سر هم مطالعه کنید و این موضوع یا درس چه مدت طول می کشد.

4- برنامه ریزی شخصی ، با توجه به خصوصیات و سطح علمی

اصل دیگر این است که این نرم افزار متناسب با شرایط فعلی شما باشد. یعنی با توجه به درسی که خوانده اید و خواهید آموخت ، چقدر وقت دارید ، میزان علاقه و سلیقه ای که در دوره های مختلف آموخته اید ، زمان تحصیل شما در شرایط فعلی چقدر است و قرار است چه کاری انجام شود باشد • مقدار را افزایش دهید و هدف شما از انجام چه کاری است. این مواردی است که باید بر روی نرم افزار شما تأثیر بگذارد و مطابق با این اصطلاحات تنظیم شده است تا بتوانید این کار را به طور کامل انجام دهید و تا حد ممکن پیشرفت خود را انجام دهید.

5- طبق اصول برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی کنکور ، مانند سایر روش ها ، شامل یک سری اصول است. اصولی مانند حداکثر و حداقل قسمتهای مطالعه. دوره های استراحت چقدر و کجا باید باشد؟ ترتیب مطالعه چگونه باشد ، چه زمانی باید هر مرحله از مطالعه به پایان برسد ، چه درسی را باید با هم آموخت و چه درسی را نباید با هم خواند. پیشنهاد ما این است که حتما با مشاوره تحصیلی کنکور در ارتباط باشید.

6- رعایت مرور ها در برنامه ریزی درسی برای کنکور

مهمترین چیز تمرین و تکرار مکرر است. این باید در یک زمان خاص اتفاق بیفتد ، در غیر این صورت ممکن است آنچه خوانده شده به خاطر سپرده شود.

7- تطبیق زمان و میزان مطالعه

مشاور یا برنامه ریز کنکور باید بسته به شرایط هر فرد به زمان پایان موضوع توجه کند. یا چقدر طول می کشد که کل موضوع را بخوانید. این مقدار زمان برای خواندن این درس نباید کم و بیش معقول باشد. بنابراین ، با توجه به اصول برنامه ریزی و با توجه به درس ، اندازه ، دشواری و سرعت یادگیری در آن ، باید زمان مشخصی برای خواندن آن درس رعایت شود.

8- توانایی برنامه ریزی برای کنکور

با تمام این تعاریف از برنامه ریزی خوب ، اگر این برنامه قابل اجرا نباشد و شخص قادر به اجرای آن نباشد ، یا برنامه ها آنقدر سنگین یا غیرمنتظره اتفاق بیفتند که فرد نتواند آنها را انجام دهد و قابل اجرا نیست ، پس این برنامه فقط قابل اجرا است . بستر صدمه خواهد زد.

9- زمان برای جبران عقب ماندگی ها

هنگام برنامه ریزی کنکور برای هر فرد ، معمولاً روزها ، ساعت ها و زمان هایی خارج از کنترل آن فرد وجود دارد. طبق برنامه پیش نخواهد رفت. برای برنامه ریزی استراتژیک و روزانه باید زمان کافی باشد تا روزهایی را که ممکن است به عمد یا ناخواسته به تأخیر بیفتد ، جبران کند. اگر اینگونه نباشد ، معلوم خواهد شد که او یک برنامه نویس کم بازده است.

10- کاملاً واضح و دقیق

هنگام برنامه ریزی کنکور به صورت روزانه ، باید زمان برای مطالعه مرحله و کتاب با قسمتهای دقیق ، بسیار دقیق و توضیحات بالا وجود داشته باشد. به طوری که مجری بدون تأخیر و حتی بدون یک ابهام کوچک می داند که چه زمانی ، چه مقدار و به چه روشی را بخواند.

11- از پیشرفت اطمینان حاصل کنید

اگر می خواهیم مهمترین اصل برنامه ریزی صحیح ، یعنی اصل اطمینان از پیشرفت مجری برای این برنامه را بررسی کنیم. اگر پیشرفت نهایی شما را تضمین نکند ، مانند تاس بازی یا بازی با سکه خواهد بود. به یاد داشته باشید که در زندگی فرصت تجربه چیزهایی را نخواهید داشت که ممکن است وقت و انرژی زیادی از شما بگیرد.

برای دریافت مشاوره برنامه ریزی کنکور کلیک کنید.