مدارس استعدادهای درخشان در واقع مدارسی هستند که تحت نظارت سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان یا همان چیزی که معمولاً به نام مرکز سمپاد شناخته می شود ، فعالیت می کنند. این مراکز آموزشی در تمام مقاطع راهنمایی ، دبیرستان و پیش دانشگاهی فعال هستند و در مراکز شهرستان و شهرهای بزرگ نمایندگی دارند. شما ممکن است مدارس تیزهوشان در شهر خود را با دوستان و خانواده خود دیده یا شنیده باشید.

در گذشته ، مراکز تیزهوشان فارغ التحصیلان خود را با استفاده از آزمون های سراسری انتخاب می کردند و سطح سواد و توانایی دانش آموزان را در چندین آزمون اندازه گیری می کردند. این کار به منظور یافتن بهترین استعداد انجام شده است. هدف اصلی از راه اندازی سازمان ملی پرورش استعدادها حمایت و کشف بهترین استعدادها بود. به همین دلیل است که اکثر دانشجویان این مدارس پس از گذراندن دوره های تحصیلی در بهترین دانشگاه های ایران پذیرفته می شوند و از این رو در میان بهترین افراد هر دانشگاه قرار دارند.

مدارس عادی توسط سازمان آموزش کشور اداره می شوند. برنامه های درسی در این مدارس مشخص است و معلمان و دانش آموزان طبق همان برنامه درسی کار می کنند. در این مدارس ، سطح امکانات ارائه شده بسته به شهر ، شهرستان و محل مدرسه متفاوت است و استاندارد خاصی ندارد. اما اگر میانگین را در نظر گرفتیم ، بگذارید حقیقت را در رابطه با این مدارس بگوییم.سطح امکانات رفاهی اجتماعی در مدارس عادی و سطح امکانات علمی و آموزشی آنها بسیار محدود و حتی ضعیف تلقی می شود.

به همین دلیل امروزه بسیاری از خانواده ها علاقه ای به استفاده از مدارس عادی ندارند و تمایل دارند پسران یا دختران خود را در مدارس غیرانتفاعی ثبت نام و مدارس را انتخاب کنند. اما در کنار این مدارس ، مدارس تیزهوشان نیز وجود دارد و یکی از گزینه های دانش آموزان زحمتکش و نخبه است. دانش آموزانی که سطح دانش علمی و مهارت عملی آنها از سطح سواد و توانایی سایر دانش آموزان بالاتر است و می توانند وارد این مدارس شوند.

همانطور که میدانید و طبق اعلام مرکزاستعدادهای درخشان سمپاد زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان 1400 از 11/1/1400 آغاز شده و به مدت 14 روز تا 25/1/1400 ادامه خواهد داشت و قابل تمدید نخواهد بود ، بنابراین دانشجویان عزیز قبل از این تاریخ برای دریافت رمز اقدام کنید و سپس از azmoon.medu.ir ثبت نام کنید.

اگر با مشکل پیداکردن رمز همگام برای ثبت نام تیزهوشان روبرو شدید نگران این موضوع نباشید براحتی میتوانید آن را بازیابی کنید.

برای شرکت در آزمون استعدادیابی ضروری است که شما یک سری شرایط داشته باشید. برخی از این موارد در بین داوطلبان کنکور مدارس متوسطه اول و دوم یکسان است و عمومی نامیده می شود. سایر موارد برای همان بخش مشخص شده اند. این شرایط به طور کلی به شرح زیر است:

داشتن تابعیت ایرانی (شهروندان غیرایرانی فقط در صورت داشتن شرایط مندرج در بخشنامه های مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور می توانند ثبت نام کنند).

 شرایط شرکت در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم: تمام دوره های کلاس پنجم باید "بسیار خوب" باشد و در ترم اول کلاس ششم معیار "بسیار خوب" برای همه دروس قابل قبول است.

توجه 1: اگر یکی از دوره های دانشجویی در مجموع دو سال تحصیلی "خوب" باشد ، اجازه ثبت نام در azmoon.medu.ir را خواهد داشت.

تبصره 2: داوطلب باید فرمهای مورد نیاز را با دقت وارد فرم ثبت نام کند ، زیرا به دلیل ماهیت آنلاین این فرآیند ، در صورت مشاهده هرگونه مغایرت ، عواقبی از جمله انصراف را در پی خواهد داشت.

شرایط شرکت در آزمون تیزهوشان از نهم به دهم: متقاضی باید در ماه ژوئن معدل حداقل 19 داشته باشد.

توجه: اگر داوطلب در کلاس نهم از مدارس تیزهوشان تحصیلات خود را فرا گرفته باشد ، نیازی به شرکت در آزمون نخواهد داشت. این دانش آموزان باید شرایط تعیین شده در جلسه کمیته ویژه شورای آموزش عالی بر اساس ادامه تحصیل در پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان را داشته باشند.

برخی از دانشجویان هنگام ثبت نام در آزمون استعدادیابی در ورود اطلاعات خود اشتباه می کنند و متأسفانه پس از پرداخت هزینه ها نمی توانند به صفحه ثبت نام بازگردند ، بنابراین سازمان استعدادیابی باید از عواقب ثبت اطلاعات نادرست جلوگیری کند. این آزمون آگهی ثبت نام آزمون تیزهوشان سال 1401-1400 را منتشر می کند.

ویرایش اطلاعات ثبت نام در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان برای همه داوطلبان امکان پذیر خواهد بود. نکته مهم در مورد ویرایش اطلاعات ثبت نام در آزمون تیزهوشان این است که در همان بازه زمانی مشخص ثبت نام ، داوطلبان می توانند به سایت مربوطه برگردند و اطلاعات ثبت نام خود را اصلاح کنند. البته این مربوط به داوطلبانی است که در مهلت ثبت نام به اشتباه خود پی می برند.

 برای اطلاع از مراحل ثبت نام آزمون سمپاد کلیک کنید