سامانه سجاد سامانه ای است که به وسیله وزارت علوم طراحی و در دسترس تعداد زیادی کاربر قرار گرفته می باشد. در واقع، مهم ترین و مطرح ترین هدف از طراحی سامانه سجاد دسترسی افراد به سامانه ای جهت ثبت الکترونیکی انواع درخواست هاست. سازمان امور دانشجویان به منظور ارائه خدمات به دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های داخل و خارج، دانش آموختگان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها، سامانه الکترونیکی سجاد را راه اندازی نموده است تا آن ها بتوانند بسته به شرایط و نیاز خود از این خدمات بهره ببرند.

ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان شاهد و ایثارگر، لغو تعهد آموزش رایگان، ثبت نام آزمون MSRT، صدور معافیت تحصیلی، مسائل مربوط به بورسیه تحصیلی و … خدماتی هستند که در سامانه سجاد برای کاربران ارائه می شوند. در صورت مشکل میتوانید با پشتیبانی سامانه سجاد در ارتباط باشید برای ارتباط با پشتیبان کلیک کنید.

چند نمونه از خدمات سامانه سجاد :

بورس دولت‌های خارجی

درخواست ارز دانشجویی

ثبت و پیگیری شکایات

لغو تعهد آموزش رایگان (پیشنیاز دریافت دانشنامه و ریزنمرات توسط دانش آموختگان دوره‌های روزانه) مشاهده راهنما

درخواست تجدید نظر کمیته انضباطی

امحا سو سابقه انضباطی

پذیرش دانشجویان قهرمان ورزشی

ثبت درخواست کارت شرکت در جشنواره ورزش همگانی

استعلام کد صحت

کارنامه سلامت روان و جسم دانشجویان ورودی جدید

راهنمای ثبت نام در سامانه سجاد

 • در قدم اول برای ثبت نام در سایت سجاد هر فرد باید از طریق مرورگر گوگل وارد به راحتی وارد سامانه ای تحت عنوان portal.soarg.ir شوید.
 • در مرحله بعدی الزاماً باید بر روی گزینه ای به نام ثبت نام کلیک بفرمایید تا بدین ترتیب وارد صفحه بعدی شوید.
 • قدم بعدی به مطالعه کامل و دقیق شرایط و قوانین وضع شده برای ثبت نام و تأیید آن ها به وسیله داوطلب می رسد.به این معنا که هر فرد بعد از مطالعه این قوانین باید بر روی گزینه با قوانین گفته شده موافق هستم کلیک کند تا به مرحله بعدی وارد شود و مابقی فرآیند ثبت نام را طی کند.
 • در صفحه بعدی باز شده می توانید تمامی مشخصات خود را به طور دقیق مشاهده بفرمایید.
 • در این مرحله از فرآیند ثبت نام باید تمامی فرم های درج شده در سامانه را با دقت و با رعایت جزئیات کامل تکمیل بفرمایید تا بدین ترتیب امکان ورود به مرحله بعدی را داشته باشید.
 • دوستان عزیز در زمان تکمیل فرم های درخواستی به فیلدهای ستاره دار توجه داشته باشید و اهتمام لازم را در تکمیل آن ها به خرج دهید.
 • فیلدهای ستاره حتماً باید پر شوند و اطلاعات آن ها مورد نیاز هستند.
 • در زمان درج رمز عبور به تعداد حروف و اعداد وارد شده در فیلد مربوطه دقت داشته باشید. طول رمز عبور که شامل اعداد و حروف می شود به هیچ وجه من الوجوهی نباید از هشت کاراکتر پایین تر باشد. برای بازیابی رمز سامانه سجاد اینجا کلیک کنید.
 • ایمیل خود را با دقت بالا و به درستی در سامانه درج کنید. این ایمیل اصلی ترین راه ارتباطی با شما به شمار می رود.
 • شماره موبایلی که در سامانه وارد می کنید حتماً باید یازده رقمی باشد. دیگر این که دقت داشته باشید که رقم اول شماره موبایل درج شده الزاماً باید صفر و دومین رقم آن حتماً باید عدد 9 باشد.
 • مورد بعدی این که در فیلد مربوط به کد ملی هیچ چیز به جز عدد درج نکنید و از گذاشتن خط تیره اجتناب کنید. توجه داشته باشید که کد ملی درج شده در سامانه الزاماً باید ده رقمی باشد.
 • در صفحه بعدی باز شده می توانید کد فعال سازی پیامک خود را در فیلد مربوطه درج بفرمایید.

منبع : ایران تحصیل