کارت شناسایی ملی یا کارت ملی یک کارت هوشمند هویتی است که برای همه ایرانیان خارج از جنسیت آنها با هر نو جنسیتی و در سنین بالای ۱۵ سال اختصاص داده می‌شود. این کارت توسط ادارات ثبت احوال و خارج از کشور در سفارت‌های کشورمان در خارج از کشور برای تبعه‌های ایران کارت ملی صادر می‌کنند.هر شخص حقیقی که به صورت دائم در کشورمان اقامت داشته باشد یا ساکن در خارج از کشور زندگی میکند ولی باز تابعیت ایرانی خود را حفظ کرده و حق بازگشت به ایران را دارد و بالای ۱۵ سال سن داشته باشد برای انجام دادن هر نوع عملیاتی که نیاز به کارت شناسای هست باید کارت ملی در اختیار داشته باشد یا شماره ملی مخصوص خود را از سازمان‌ها و نهادها مرتبط با وزارت کشور بگیرد.

شما برای مواردی از جمله  گذرنامه، گواهینامه رانندگی، عملیات بانکی، عملیات ثبتی، مراحل دادرسی و دادگاه، آزمون های سراسری، امضای دیجیتال، تصدیق هویت و انتخابات نیاز به کارت ملی دارید. با روی کار آمدن دولت الکترونیک، سازمان ثبت احوال کشور طی یک برنامه‌ریزی کارت‌های ملی هوشمند را جایگزین کارت‌های سنتی کرد تا هزینه‌های دولت و مردم را کاهش دهد و خدمات را با روشی ساده، سریع و با کیفیت بالا‌تر به مردم ارائه دهد. از دیگر کاربرد‌های کارت ملی هوشمند می‌توان به تصدیق هویت افراد به کمک اثر انگشت، امضای دیجیتال اسناد الکترونیکی در فضای دیجیتال و... نیز اشاره کرد.

حتی میتوان بصورت اینترنتی به استعلام شماره سریال کارت ملی پرداخت.

به گزارش از پایگاه خبری آنا در کارت ملی هوشمند امروزی علاوه بر درج اطلاعات شناسنامه ای یک فرد تمامی مشخصات ضروری فردی وی و زندگی اش نیز در تراشه آن به ثبت می رسد. به تازگی نیز با فراخوان دولت تمامی ایرانیان بایستی اقدام به تعویض کارت ملی خود کرده و آن را به کارت ملی هوشمند تبدیل نمایند. برای ایجاد هر نوع و انجام کاری نیاز به طی مراحل خاص و تهیه مدارک لازم است.همان طور گفته شد کارت ملی هر فردی نشان از هویت شخصی آن فرد دارد.

به همین خاطر حمل آن در همه جا الزامی نیست و باید در نگه داری آن دقت نمود. مگر این که نیاز باشد کارت ملی شما همیشه در کیف یا جیبتان برای حضور یافتن در مکان های ضروری قرار گیرد.

امروزه با پیشرفته شدن دنیای الکترونیک و دیجیتال بسیاری از کارت ها هم چون کارت پایان خدمت، کارت گواهی نامه و کارت ملی نیز حالتی هوشمند به خود گرفته اند.

جهت دریافت و تعویض کارت ملی خود بایستی از طریق اینترنت ثبت نام نموده و در نوبت قرار گرفت. سپس با مشخص شدن روز موعد به ثبت احوال مراجعه کرده و کارت خود را دریافت کنید. 

ثبت نام دریافت کارت ملی المثنی

امروزه خدمات ثبت احوال مانند صدور شناسنامه و کارت شناسایی ملی اولیه و المثنی، عکس‌دار کردن شناسنامه، تغییر نام و تغییر نام خانوادگی، تعویض شناسنامه از اداره ثبت احوال سلب و به دفترهای پیشخوان خدمات دولت خدمات ثبت احوال واگذار شده، که زمان پاسخگویی و انتظار مراجعه کنندگان را به حداقل رسانده است.

صاحب کارت شناسایی ملی مفقود شده، پدر یا جد پدری یا مادر با در دست داشتن شناسنامه خود صرفا برای افراد زیر ۱۸ سال و نماینده قانونی با ارائه اصل و تصویر شناسنامه خود صرفا برای افراد زیر ۱۸ سال، نماینده قانونی با ارائه اصل و تصویر تیم نامه یا وکالت نامه و شناسنامه خود؛ افرادی هستند که می‌توانند برای صدور مجدد کارت شناسایی ملی مفقود شده در خواست دهند.

اصل شناسنامه، ‌یک قطعه عکس ۳×۴ با زمینه سفید بدون هرگونه خدشه، آدرس کد پستی ۱۰ رقمی محل سکونت فعلی، تکمیل فرم درخواست کارت شناسایی ملی، تکمیل فرم گزارش مفقود شدن کارت شناسایی ملی و تکمیل پاکت پستی ویژه خدمات الکترونیک هویت ملی؛ مدارک مورد نیاز برای درخواست صدور کارت شناسایی ملی المثنی است.

هزینه پرداختی توسط متقاضی جمع فیش بانکی و مالیات بر ارزش افزوده و هزینه پستی و هزینه دفتر است که برای صدور کارت شناسایی ملی مجدد ناشی از فقدان نوبت اول ۳۱۰۰۰ و ناشی از فقدان نوبت دوم ۵۳۰۰۰ و ناشی از فقدان نوبت سوم به بعد ۸۲۰۰۰ تومان است که در‌‌ همان دفتر پیشخوان خدمات دولت خدمات ثبت احوال پرداخت می‌شود.

برای دریافت رسید کارت ملی المثنی لازم است به سامانه دریافت مجدد رسید کارت ملی هوشمند مراجعه کنید و برای دریافت مجدد رسید کارت ملی هوشمند اقدام کنید. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید ، می توانید اینجا کلیک کرده و از کارشناسان ایران تحصیل راهنمایی های لازمه را دریافت کنید.